محل تبلیغات شما

از زمستان ۹۴، سعی کردم چشم‌انداز هر سال را پیش‌بینی کنم و در یک و فقط یک کلمه (صفت) تلخیص کنم (مطالب مربوط در این وبلاگ موجود است). حاصل، تا حد قابل توجهی جالب بود: 

نود و پنجِ سخت 

۹۵، سال بعد تصویب برجام بود و اگر غربی‌ها دقیق عمل می‌کردند، کار برای انقلاب اسلامی، بسیار سخت می‌شد و حتی امکان فروپاشی یا تغییر کامل ماهیت نظام وجود داشت. 

خوشبختانه آمریکا‌یی‌ها، به خاطر طمع و غرورشان، اشتباه کردند و ضربه بزرگی به غرب‌گرایان ایرانی زدند و نظام، از ۹۵ سخت، جان سالم به در برد. 

نود و ششِ داغ 

از پاییز ۹۵، شواهد نشان می‌داد که رییس جمهور مستقر، برای انتخاب مجدد مجبور خواهد شد فضا را به هم بریزد. نیز مراکز مختلف درباره تکرار تجربه دولت دوم سازندگی (جلد اول کتاب آشوب‌های ایران بعد انقلاب!) در دولت آینده به شکلی وسیع‌تر و عمیق‌تر و تلخ‌تر، هشدار می‌دادند و این چشم‌انداز سالی که می‌آمد را، داغ می‌نمود. 

اکنون می‌توانیم بگوییم که پیش‌گفتار و فصل اولِ جلد چهارم کتاب آشوب‌های ایران بعد انقلاب، در انتخابات ۹۶ و بلوای اخیر، نوشته شد. 

البته فصل‌های بعدی این جلد هم در راه اند و هنوز ۹۶ داغ به پایان نرسیده است. 

نود و هفتِ عجیب 

۹۷، را سخت و داغ نیز می‌توان نامید ولی صفت 《عجیب》 را برای بیان چشم‌انداز آن، برازنده‌تر می‌بینم. 

قابل پیش‌بینی است که افزایش فاشیسم علیه دین‌داران و موج ترور طرفداران نظام، و رادیکالیسم برخی نیروهای سابق نظام، و موفقیت‌های بزرگ انقلاب اسلامی، فقط برخی از غرایبِ قریبِ ۹۷ عجیب خواهد بود. 

و اکنون ۹۸؛ نود و هشت فتنه‌سال

باز هم به یک ۸ دیگر رسیدیم. در چهار دهه گذشته، ۸ها بدون استثنا نقطه عطف بوده‌اند؛ 

- سال پنجاه و ۸ که جمهوری اسلامی رسمیت یافت، فتنه‌ای بسیار خونین را آغاز کردند که مهار نسبی آن تا سال ۶۰ به طول انجامید؛ از مناطق مرزی تا شهرهای بزرگ و تهران. 

- سال شصت و ۸ که حضرت امام رحلت کرد و ریل نظام تغییر کرد و حضرت رهبری نتوانست از حرکت نظام به سمت لیبرالیسم جلوگیری کند و مفهوم 《توسعه》 حاکم شد؛ اما با تفکر عمیق و صبر شدید و فداکاری‌های بزرگ، انقلاب اسلامی زنده ماند. 

و سال ۷۸ و سال ۸۸ . 

- سال نود و ۸، بدون تردید نقطه عطف و فتنه‌سال خواهد بود. همه تجربیات قبلی را تجمیع کرده‌اند و به خصوص درس‌های ۸۸ را کلاسه کرده‌اند و ابعاد جدیدی طراحی شده است. دوباره و چندباره، کار جمهوری اسلامی به یک مو خواهد رسید؛ اما آن موی نازک، پاره نخواهد شد.

قدم شصت و هفتم: شهادت سردار از این زاویه

قدم شصت و ششم: تقاطع افتضاحات

ابراز محبت به حضرت ختمی‌مرتبت

سال ,یک ,انقلاب ,هم ,  نود ,نظام، ,  نود و ,کتاب آشوب‌های ,آشوب‌های ایران ,  سال ,کرد و ,کتاب آشوب‌های ایران

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

استاد حسینی طباطبائی محیط شاد من حوزه علمیه بنت الرسول(س)الشتر